Divadla a kina v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Divadlo Josefa Kajetána Tyla svou tvorbou navazuje na dlouholetou divadelní tradici, první představení se v Plzni hrála již v roce 1759. V současné době má divadlo k dispozici celkem tři scény. K Velkému divadlu, které bylo otevřeno v roce 1902, přibyla budova Nového divadla slavnostně otevřená v září 2014. Je vybavená nejmodernější jevištní technikou a částečně nahrazuje budovu Komorního divadla v Prokopově ulici. Nové divadlo poskytuje kromě sálu s hledištěm pro 461 diváků komorní prostor, takzvanou Malou scénu s kapacitou 120 míst, která slouží především pro díla alternativnějšího rázu.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla tvoří čtyři umělecké soubory (opera, činohra, balet, muzikál). V každé sezoně je uvedeno přes dvacet premiér. Repertoár zahrnuje nejen světovou a českou klasiku, ale i původní novinky a české premiéry zahraničních titulů. Kromě toho divadlo připravuje koncerty a nedělní koncertní matiné, zapojuje se do evropského projektu Noc divadel. Kulturní sezonu zahajuje průvod Vendelín. V roce 2015 byla založena tradice koncertů pod širým nebem s názvem Noc s operou. Kreativitu dětí a mládeže podporuje projekt Literární kavárna nebo hojně inscenované tituly pro nejmenší diváky. O úspěšné tradici Divadla J. K. Tyla vypovídá i deset tisíc předplatitelů.

Web »

Divadlo Alfa

Divadlo Alfa

Dlouholetá a slavná loutkářská tradice patří k Plzni stejně jako populární zlatavý mok. Ohlédneme-li se do minulosti, nelze opomenout jména slavných loutkářů Karla Nováka, Josefa Skupy a Jiřího Trnky, které právě se západočeskou metropolí spojujeme. Divadlo Alfa vychází z této loutkářské tradice a navazuje na první profesionální loutkové divadlo v tehdejší ČSR - Plzeňské loutkové divadlo profesora Skupy a také na Divadlo dětí, které od roku 1966 působilo v historické budově Alfy na dnešní Americké třídě. Dnešní Divadlo Alfa nabízí svá představení publiku všech generací. Široká škála představení začíná u klasických pohádek a končí u poezie Jacquese Préverta. Patnáctičlenný soubor upřednostňuje komediální pojetí divadla, jež oživuje nevšedním způsobem domácí i zahraniční půdu.

Web »

Divadlo Dialog

Divadlo Dialog

V programu Divadla Dialog najdete inscenace v podání 12 plzeňských amatérských divadelních soborů, které se orientují převážně na činohru. Jedná se o otevřenou studiovou scénu. Přestože zde běžně uvidíte převážně ochotnická představení, určitě se pobavíte. Prestiž divadla na evropské úrovni dokazuje například inscenace Přelet, která byla vybrána jako zástupce České republiky pro evropský festival v německém Paderbornu.

Web »

Divadlo Pod lampou

Divadlo Pod lampou

Divadlo pod lampou v podobě hudebního klubu vzniklo v roce 1990 a již od začátku se profilovalo jako kulturní prostor pro nekomerční kulturní aktivity v oblasti hudby, filmu a divadla.. Pokud vyhledáváte koncerty či akce, které nepatří do mainstreamové kultury, určitě si v programu Divadla pod lampou vyberete z pestré palety různých žánrů.

Web »

Divadlo Špalíček

Divadlo Špalíček

Nejstarší amatérské loutkové divadlo v Plzni. Od svého založení v roce 1923 hraje nepřetržitě až dodnes. Na scénu uvádí pohádky českých autorů ale také autorské pohádky vzniklé ve vlastní dílně. Představení jsou určena dětem předškolního věku.

Web »

Divadlo V Boudě

Divadlo V Boudě

Divadlo V Boudě je neprofesionální loutkářský soubor působící v Plzni od svého založení v roce 1928 s nedobrovolnou přestávkou v období II. sv. války. V roce 1947 svoji činnost obnovilo a aktivně pokračuje dodnes.

Web »

Kina

Kina

Kino Beseda   www.mestanska-beseda.cz »

Multikino Cinestar Plzeň   plzen.cinestar.cz »

Multikino Cinema City   www.cinemacity.cz »

Visit PlzeňPlzeňský krajKudy z nudy