Plzeň a pivo

Tradice piva v Plzni

Tradice piva v Plzni

Pivo se v Plzni vaří takřka od jejího založení. První písemnou zprávu pivovarnického charakteru máme z roku 1307. Jedná se o závěť, ve které Wolfram Zvinilinger odkazuje kostelu sv. Bartoloměje svůj pivovar a sladovnu.

Právo k vaření piva měli v počátcích všichni, lidé z města i venkova. Záhy však došlo k omezení mílovým právem, jež vylučovalo obyvatele vesnic a brzy i předměstí. Ve 14. století tedy toto privilegium měli jen majitelé domů uvnitř hradeb, kterých se zde v této době, ale i později nacházelo přibližně 290. Vaření piva bylo svobodným měšťanským povoláním, proto nebylo cechovně regulováno. Každý měšťan mohl pivo buď přímo prodávat ve svém domě, nebo ho přenechával šenkýři.

I když by se mohlo zdát, že produkce piva musela neustále narůstat, vyskytují se již od 15. století zmínky o krizi v plzeňském pivovarnictví. Z nich vyplývá, že se ve městě vařilo pivo nejen dobré, ale i podstatně horší. Zatímco to první bylo z většiny prodáno mimo obec, špatného se výrobci snažili zbavit právě ve městě. Městská rada se proto snažila o důslednější kontrolu nad vařením piva a omezila počet várek a dokonce i počet právovárečných měšťanů.

I přes všechna opatření provedená ku zkvalitnění piva, jeho jakost dále klesala. V roce 1838 muselo být pro výstrahu vylito na plzeňském náměstí 36 sudů piva. Výsledkem neutěšené situace je založení Měšťanského pivovaru roku 1839 a uvaření první várky roku 1842. Začal se psát příběh jménem Pilsner Urquel…

Pivovar Plzeňský Prazdroj

Pivovar Plzeňský Prazdroj

Víte, že prohlídková trasa Pilsner Urquell, patří mezi světově nejlépe hodnocené turistické destinace? Není divu, prohlídka je tak nabitá zajímavostmi, že potěší i velmi náročné návštěvníky. Milovníky historie zaujme model pivovaru z konce 19. století, varna z 30. let minulého století nebo historické sklepy, kde se se dodnes vyrábí pivo Pilsner Urquell tradiční metodou jako za dob prvního sládka. Zajímá vás hlavně, jak se pivo Pilsner Urquell vaří? Vysvětlíme vám unikátní postup vaření piva Pilsner Urquell, který je identický s tím, jak jej v roce 1842 zavedl Josef Groll. Podívejte se na novou stáčírnu, která zvládne 120 000 lahví za hodinu, i „srdce pivovaru“ – moderní varnu z roku 2004.

Web »

Pivovar Gambrinus

Pivovar Gambrinus

Zajímá vás, jak se pivo vaří a jak chutná ještě zrající pivo? Přijďte do pivovaru Gambrinus, kde navštívíte varnu i pivovarské sklepy. Právě tam ochutnáte pivo, jaké chutnají jen naši sládci. Během prohlídky se dozvíte zajímavosti z historie pivovaru, zjistíte více o surovinách, které se pro pivo Gambrinus používají, a také o jeho varním procesu. Navštívíte unikátní prostor historické otevřené spilky a uvidíte i cylindrokonické tanky, ve kterých pivo zraje teď. Na závěr vám náš zkušený výčepní představí zásady správné péče o pivo a prohlídku zakončíte školou čepování a vydatnou degustaci piv Gambrinus. Tak na zdraví!

Web »

Pivovarské muzeum

Pivovarské muzeum

Nechte se pohltit atmosférou středověku v ojedinělém muzeu svého druhu umístěném v původním právovárečném domě z 15. století. Expozice přibližují nejstarší historii města Plzně, rozvoj řemesel, vznik a rozmach cechů, počátky a vývoj pivovarnictví, sladovnictví, bednářství, povoznictví a pohostinství. Odhalíte tajemství výroby a podávání piva od věků dávno minulých. Prohlédnete si sladovnu, takzvaný hvozd, valečku, laboratoř i sklepy. Ukážeme vám pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví a další sběratelské kuriozity.

Web »

Plzeňské historického podzemí

Plzeňské historického podzemí

Plzeňské historické podzemí se s rozsahem téměř 14 km chodeb řadí k největším historickým podzemním systémům ve střední Evropě. Prohlídkový okruh podzemím je dlouhý asi 800 m a prochází v hloubce 9 až 12 metrů pod historickým centrem města Plzně. Poznejte středověký život pod městem a odhalte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá.

Web »

Restaurace Na Spilce

Restaurace Na Spilce

Stylová plzeňská restaurace, založená roku 1992, se nachází v unikátních prostorách bývalého kvasného sklepa tzv. spilky, v budově na nádvoří věhlasného pivovaru Plzeňský prazdroj.

Pivovarská atmosféra je cítit v každém doušku pečlivě ošetřeného tankového piva PilsnerUrquell, které si můžete vychutnat v naší restauraci s dětským koutkem i v zahradní restauraci, kde v letní sezóně pořádáme koncerty pro Vaše pobavení.

Web »

Restaurace Na Parkánu

Restaurace Na Parkánu

Plzeňská pivnice, šenk Na Parkánu, byla založena v roce 1966 a nese jméno podle svého umístění u plzeňských hradeb tzv. parkánů.

Šenk je přímo propojen s Pivovarským muzeem, a tak i skvělý výčep poctivě ošetřeného tradičního ležáckého i zcela ojedinělého nefiltrovaného Pilsner Urquell, je svým způsobem jedním z exponátů. Samozřejmostí je široký výběr kulinářských specialit tradiční české kuchyně, jídel z grilu a lokálních specialit k pivu. Bohaté pohoštění zajistíme pro soukromé a firemní oslavy, v nabídce máme i atraktivní skupinová menu.

Web »

Restaurace U Salzmannů

Restaurace U Salzmannů

Citlivě rekonstruovaný dům a interiér tradiční Plzeňské restaurace a penzionu evokují dobu počátku století, kdy byla restaurace oblíbeným místem setkávání plzeňských měšťanů a jejich hostů.

Dnešní zákazníci u nás oceňují kromě české kuchyně s krajovými vlivy i poctivě ošetřené nepasterizované pivo Pilsner Urquell, čepované našimi zkušenými mistry výčepními z dnes tolik oblíbených pivních tanků.

Do naší plzeňské restaurace s kapacitou 180 míst a salonkem pro 50 osob zavítali v průběhu let při své návštěvě Plzně i takové politické a kulturně společenské osobnosti, jako například naši poslední páni prezidenti V.Havel a V.Klaus, či velvyslanci USA Craig R. Stapleton a W. J. Cabbanis.

Web »

Visit PlzeňPlzeňský krajKudy z nudy