HOTEL TREND Plzeň - ubytování Plzeň
HOTEL TREND Plzeň - ubytování Plzeň

Pilsner Urquell - Plzeň

Tradice

Pivo se v Plzni vaří takřka od jejího založení. První písemnou zprávu pivovarnického charakteru máme z roku 1307. Jedná se o závěť, ve které Wolfram Zvinilinger odkazuje kostelu sv. Bartoloměje svůj pivovar a sladovnu.

Právo k vaření piva měli v počátcích všichni, lidé z města i venkova. Záhy však došlo k omezení mílovým právem, jež vylučovalo obyvatele vesnic a brzy i předměstí. Ve 14. století tedy toto privilegium měli jen majitelé domů uvnitř hradeb, kterých se zde v této době, ale i později nacházelo přibližně 290. Vaření piva bylo svobodným měšťanským povoláním, proto nebylo cechovně regulováno. Každý měšťan mohl pivo buď přímo prodávat ve svém domě, nebo ho přenechával šenkýři.

I když by se mohlo zdát, že produkce piva musela neustále narůstat, vyskytují se již od 15. století zmínky o krizi v plzeňském pivovarnictví. Z nich vyplývá, že se ve městě vařilo pivo nejen dobré, ale i podstatně horší. Zatímco to první bylo z většiny prodáno mimo obec, špatného se výrobci snažili zbavit právě ve městě. Městská rada se proto snažila o důslednější kontrolu nad vařením piva a omezila počet várek a dokonce i počet právovárečných měšťanů.

I přes všechna opatření provedená ku zkvalitnění piva, jeho jakost dále klesala. V roce 1838 muselo být pro výstrahu vylito na plzeňském náměstí 36 sudů piva. Výsledkem neutěšené situace je založení Měšťanského pivovaru roku 1839 a uvaření první várky roku 1842. Začal se psát příběh jménem Pilsner Urquel…

Prohlídka pivovaru

Vítejte v plzeňském pivovaru, rodišti nejslavnějšího piva na světě, Pilsner Urquell!

Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes – správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou.

Dnes je pivovar živým a dynamickým místem, kde se prolíná tradiční výrobní postup piva Pilsner Urquell s nejmodernějšími technologiemi pivovarnictví. Rozvíjí se tak unikátní industriální památka, která láká nejen všechny znalce a milovníky dobrého piva.

 • Návštěvnické centrum – model pivovaru z přelomu 19. a 20. století
 • Moderní stáčírna – nejmodernější stáčírna v ČR s kapacitou 120 000lahví/hodina
 • Nová expozice Pilsner Urquell – film o výrobě piva Pilsner Urquell v panoramatickém kině s otočným hledištěm, smyslová expozice surovin, historická varna z poč. 20. století
 • Varna – jedinečný výrobní postup piva Pilsner Urquell
 • Síň slávy – nejvýznamnější památky pivovaru
 • Sklepy – ochutnávka filtrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell přímo ze sudu (pro osoby starší 18 let)

Prohlídky pivovaru jsou v českém, anglickém, německém, ruském, francouzském, polském, španělském a italském.

Pivovarské muzeum

Pivovarské muzeum střeží legendu piva a pivovarnictví. Původní právovárečný dům, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.

Vznikla zde naučná a zábavná expozice, která láká všechny zvídavé i milovníky historie a pivovarnictví.

Součástí muzea je pozdně gotická sladovna, hvozd, původní valečka, ležácké sklepy, replika hospody z přelomu 19. a 20. století, laboratoř z 2. poloviny 19. století a část městský hradeb s ukázkou pěstování ječmene a chmele.

Prohlídka je spojena s ochutnávkou 0,3l piva Pilsner Urquell (V souladu se zákonem o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi č. 37/1989 Sb. Mladistvým do 18 let alkohol nepodáváme.)

Skupinám nad 10 osob poskytujeme prohlídky s průvodcem v šesti světových jazycích – anglicky, německy, rusky, francouzsky, španělsky, polsky.

Informační zdroje


HOTEL TREND

 • kvalitní ubytování v centru Plzně
 • velká školící místnost s dataprojektorem, notebookem, televizorem vhodná pro workshopy, prezentace …
 • velká snídárna a společenská místnost
 • recepce s lobby barem
 • hlídání dětí, květinový servis
 • kryté podzemní parkování vhodné i pro motocyklisty – uzamykatelný box na motorky

Odkazy, partneři